| Brand | DR Power Equipment |
| Country of Origin | Made in USA |
| Amperage | 0 N/A |
| Battery Charge Time | 0 N/A |
| Blade Length | 34 in. |
| Blade Material | Steel |
| Cord Length | 0 N/A |
| Deck Type | Fabricated |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Cycles | 4cyl |
| Engine Displacement | 650cc |
| Engine Type | 4-cycle |
| Frame Material | Steel |
| Front Wheel or Tire Size | 18 in. |
| Fuel Tank Capacity | 2 gal. |
| Handle Type | Ergonomic |
| Horsepower | 20hp |
| Minimum Cutting Height | 3.5 in. |
| Cutting Width | 34 in. |
| Mower Cutting Width Range | 30 - 39 Inches |
| Mower Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Engine Brand | Briggs & Stratton |
| Mower Features | Blade Engagement |
| Mower Horsepower Range | 16 - 20 HP |
| Mower Maximum Cutting Height | 3.5 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 1 |
| Mower Rear Wheel Size | 18in |
| Mower Yard Size Range | 3 to 4 acres |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Oil Capacity | 64 oz. |
| Power Type | Gas |
| Product Height | 48.2 in. |
| Product Length | 84.5 in. |
| Product Weight | 339 lb. |
| Product Width | 43 in. |
| Recommended Fuel Type | Gas |
| Recommended Oil Type | SAE 30W HD |
| Run Time | 0 N/A |
| Start Type | Electric |
| Terrain Type | Most terrains |
| Torque | 0 N/A |
| Voltage | 0 N/A |
| Warranty | 2 Years Residential |
| Wattage | 0 N/A |
| Yard Size | 3-4 ac. |
| Color | Orange |