CAT 20 in. 60V Cordless Electric Push Lawn Mower, 5.0Ah Battery and Charger Included - NTS0534
- Brand:CAT
- Product Code: NTS0534
- Availability: 100
-
$302.99
The CAT 60V 21 in. Push Mower with 5.0Ah Battery and Charger offers ultimate performance without the drawbacks of using gas like excess maintenance and starting issues. The mower features a high-efficiency brushless 2.0 motor, which offers 40% more power than standard brushless motors plus extended run time, and longer life versus mowers with a brushed motor design. The mower's 21 in. steel deck is wide enough so that you'll make fewer passes but is still easy to navigate between trees and bushes. It weighs 77.2 lb. with the battery installed. This lawn mower utilizes smart technology called Torque-Logic, which automatically adjusts the rate of torque for you as it detects taller or thicker grass. Then it dials the power back down when things get easier to conserve battery. This model comes with a 5.0Ah battery and 3A charger that are compatible with every CAT 60V Outdoor Power Equipment tool.
| Brand | CAT |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 5 Ah |
| Battery Charge Time | 1 hr. |
| Blade Length | 20 in. |
| Blade Material | Steel |
| Blade Speed | 2,800 rpm |
| Cord Length | 0 in. |
| Deck Type | Stamped |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Cycles | 0 Cycle |
| Engine Displacement | 0 Displacement |
| Engine Type | Electric |
| Frame Material | Metal |
| Front Wheel or Tire Size | 8 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0 gal. |
| Handle Type | Cushioned |
| Horsepower | 0 hp |
| Minimum Cutting Height | 1.5 in. |
| Cutting Width | 20 in. |
| Mower Cutting Width Range | Under 21 Inches |
| Mower Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Engine Brand | N/A |
| Mower Features | Tool-Free Adjustments, Self-Propelled, Bag Kit Included, Mulching Capability |
| Mower Horsepower Range | N/A |
| Mower Maximum Cutting Height | 4.3 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 7 |
| Mower Rear Wheel Size | 10in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | Variables |
| Power Type | Battery |
| Product Height | 17.13 in. |
| Product Length | 40.55 in. |
| Product Weight | 72.97 lb. |
| Product Width | 21.89 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | N/A |
| Run Time | 80 min. |
| Start Type | Electric |
| Terrain Type | Most terrains |
| Torque | 3.69 ft./lb. |
| Voltage | 60V |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Wattage | 0 W |
| Yard Size | 0.025 to 0.5 ac. |
| Color | Black |

