| Brand | Pulsar |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 0 Amp |
| Battery Charge Time | 0 min |
| Blade Length | 21 in. |
| Blade Material | Steel |
| Cord Length | 0 in. |
| Deck Material | Steel |
| Deck Type | Stamped |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Cycles | 2,800 rpm |
| Engine Displacement | 200cc |
| Engine Type | 4-cycle |
| Frame Material | Metal |
| Front Wheel or Tire Size | 8 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0.3 gal. |
| Handle Type | Cushioned |
| Horsepower | 6.5 hp. |
| Minimum Cutting Height | 0.98 in. |
| Cutting Width | 21 in. |
| Mower Cutting Width Range | 21 - 29 Inches |
| Mower Drive Type | No Drive |
| Engine Brand | N/A |
| Mower Features | Adjustable Cutting Height, Foldable Handle, Bag Kit Included, Mulching Capability, Blade Engagement |
| Mower Horsepower Range | 5 - 10 HP |
| Mower Maximum Cutting Height | 2.9 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 7 |
| Mower Rear Wheel Size | 10in |
| Mower Yard Size Range | 1 to 2 acres |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Oil Capacity | 17 oz. |
| Power Type | Gas |
| Product Height | 40 in. |
| Product Length | 34 in. |
| Product Weight | 60 in. |
| Product Width | 23 in. |
| Recommended Fuel Type | Gas |
| Recommended Oil Type | 10W30 |
| Run Time | 0 min. |
| Start Type | Recoil |
| Terrain Type | Most terrains |
| Torque | 13 ftlbs |
| Voltage | 0v |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Wattage | 0 W |
| Yard Size | 1-2 acres or less |
| Color | Multicolor |