| Brand | PRORUN |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 2.5 Ah |
| Battery Charge Time | 60 min. |
| Blade Length | 21 in. |
| Blade Material | Steel |
| Cord Length | 0 in. Cordless |
| Deck Material | N/A |
| Deck Type | Stamped |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Cycles | 2,900r/m |
| Engine Displacement | 2,900r/m |
| Frame Material | Metal |
| Front Wheel or Tire Size | 8 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0 oz.This is battery product |
| Handle Type | N/A |
| Horsepower | 0 ,This is battery product |
| Minimum Cutting Height | 1.4 in. |
| Cutting Width | 20 in. |
| Mower Cutting Width Range | 21 - 29 Inches |
| Mower Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Engine Brand | N/A |
| Mower Features | Brushless Motor |
| Mower Horsepower Range | N/A |
| Mower Maximum Cutting Height | 3.8 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 7 |
| Mower Rear Wheel Size | 10in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | N/A |
| Power Type | Battery |
| Product Height | 38.1 in. |
| Product Length | 62 in. |
| Product Weight | 58.42 Ib. |
| Product Width | 22.2 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | N/A |
| Run Time | 25 min. |
| Start Type | Electric/Switch Start |
| Terrain Type | Flat, Most terrains |
| Torque | 0 torque |
| Voltage | 60V |
| Warranty | WARRANTY: Backed by PRORUN Limited Tool & Battery Warranty (3-Year Residential, 2-Year Commercial) |
| Wattage | 150 W |
| Yard Size | Less than 1 acre |
| Color | Red |