Henx 16 in. 40V Cordless Electric Brushless Hand Push Lawn Mower, Charger and Battery Included, Multicolor - NTS0547
- Brand:Henx
- Product Code: NTS0547
- Availability: 100
-
$219.99
Have your lawn looking professionally cut with your Henx 40V Cordless Brushless Multi-Colored Hand Push Lawn Mower with Charger and Battery. The height adjustment on each hand push lawn mower is easy with a single lever instead of four individual settings and yes, it cuts grass magnificently. The 40V mower features 3-in-1 functionality that can be used for side discharge, rear discharge or mulching. Each multi-colored lawn mower has a handle that is specially designed for comfort, and the collection bag provides unparalleled convenience.
| Brand | Henx |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 1 Amp |
| Battery Charge Time | 2 hr. |
| Blade Length | 20 in. |
| Blade Material | Metal |
| Blade Speed | 18,000 fpm |
| Cord Length | 0 N/A |
| Deck Material | Plastic |
| Deck Type | Stamped |
| Discharge Location | Rear |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Cycles | 0 engine cycles |
| Engine Displacement | 0 N/A |
| Engine Type | Electric |
| Frame Material | Steel |
| Front Wheel or Tire Size | 8 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0 N/A |
| Handle Type | Adjustable |
| Horsepower | 10 ft./lb. |
| Minimum Cutting Height | 1/5 in. |
| Cutting Width | 16 in. |
| Mower Cutting Width Range | Under 21 Inches |
| Mower Drive Type | No Drive |
| Engine Brand | Henx |
| Mower Features | Tool-Free Adjustments, Bag Kit Included, Mulching Capability |
| Mower Horsepower Range | N/A |
| Mower Maximum Cutting Height | 3 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 5 |
| Mower Rear Wheel Size | 8in |
| Mower Yard Size Range | 1 to 2 acres |
| Number Of Blades | 2 |
| Number of Speeds | 5 |
| Power Type | Battery |
| Product Height | 45.4 in. |
| Product Length | 46.7 in. |
| Product Weight | 35 lb. |
| Product Width | 17.6 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | N/A |
| Run Time | 0 N/A |
| Start Type | Electric |
| Terrain Type | Flat |
| Torque | 10 ft./lb. |
| Transmission Type | Electric |
| Voltage | 40V |
| Warranty | Limited 2-Year Warranty |
| Wattage | 0 N/A |
| Yard Size | 1-2 acres |
| Color | Red |

