Henx 14 in. 40V Cordless Brushless Multi-Colored Hand Push Lawn Mower with 2.5 Ah Battery & Charger - NTS0546
- Brand:Henx
- Product Code: NTS0546
- Availability: 100
-
$192.99
Henx 40V cordless Lawn mower, Delivering the power of Battery-powered lawn mower without the hassle of the Gas. The handle is specially designed for comfort, and the collection bag provides unparalleled convenience. The mower features 2-in-1 functionality that can be used for side discharge and rear discharge. Height adjustment is easy with a single lever instead of four individual settings and yes, it cuts grass magnificently.
| Brand | Henx |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 2.5 Ah |
| Battery Charge Time | 45 min. |
| Blade Length | 13.38 in. |
| Blade Material | Metal |
| Blade Speed | 0 N/A |
| Cord Length | 0 N/A |
| Deck Material | ABS Plastic |
| Deck Thickness | 14.52 in. |
| Deck Type | Stamped |
| Discharge Location | Rear |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Cycles | 0 N/A |
| Engine Displacement | 0 N/A |
| Engine Type | Electric |
| Frame Material | Plastic |
| Front Wheel or Tire Size | 5.12 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0 N/A |
| Grass Bag Capacity | 35L |
| Grass Bag Height | 11.93 in. |
| Grass Bag Length | 16.14 in. |
| Grass Bag Width | 16.06 in. |
| Handle Type | Other |
| Horsepower | 0.54 HP |
| Minimum Cutting Height | 1.25 in. - 3.15 in. |
| Cutting Width | 14 in. |
| Mower Cutting Width Range | Under 21 Inches |
| Mower Drive Type | No Drive |
| Engine Brand | Henx |
| Mower Features | Adjustable Cutting Height |
| Mower Horsepower Range | Under 5 HP |
| Mower Maximum Cutting Height | 3.5 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 3 |
| Mower Rear Wheel Size | 7in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | 2 |
| Power Type | Battery |
| Product Height | 41 in. |
| Product Length | 41 in. |
| Product Weight | 35 lb. |
| Product Width | 16 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | N/A |
| Run Time | 25 min. |
| Start Type | Push |
| Terrain Type | Flat |
| Torque | 0 ft. |
| Transmission Type | N/A |
| Voltage | 40V |
| Warranty | 2 |
| Wattage | 400W |
| Yard Size | Up to 1/4 acre |
| Color | Red |

