Greenworks 16 in. 40V Cordless Electric G-MAX 2-in-1 Push Lawn Mower, 4Ah Battery and Charger Included - NTS0542
- Brand:Greenworks
- Product Code: NTS0542
- Availability: 100
-
$153.99
The Greenworks G-MAX 40V 16 in. 2-in-1 Cordless Lawn Mower delivers fade-free power with no memory loss after charging. with a 16 in. cutting deck and folding handle, this cordless lawn mower is versatile and a breeze to use. Complete with a 5-position height adjustment, this cordless lawn mower makes quick work of a messy lawn.
| Brand | Greenworks |
| Country of Origin | Imported |
| Blade Material | Steel |
| Blade Speed | 2,800-3,200 rpm |
| Cord Length | N/A |
| Deck Material | Polymer |
| Deck Thickness | 2 mm |
| Discharge Location | Rear |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Cycles | N/A |
| Engine Displacement | N/A |
| Engine Type | Electric |
| Front Wheel or Tire Size | 6 in. |
| Fuel Tank Capacity | N/A |
| Horsepower | N/A |
| Minimum Cutting Height | 3-3/8 in. |
| Cutting Width | 16 in. |
| Mower Cutting Width Range | Under 21 Inches |
| Engine Brand | Greenworks |
| Mower Features | Foldable Handle, Mulching Capability |
| Mower Horsepower Range | N/A |
| Mower Maximum Cutting Height | 3.4 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 5 |
| Mower Rear Wheel Size | 7in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | N/A |
| Power Type | Battery |
| Product Height | 49-1/2 in. |
| Product Length | 38 in. |
| Product Weight | 37.5 lb. |
| Product Width | 16 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | N/A |
| Start Type | Electric |
| Terrain Type | Flat |
| Torque | 40 ft./lb. |
| Transmission Type | Direct Drive |
| Voltage | 40V |
| Warranty | 4 Year Tool, 2 Year Battery |
| Yard Size | 1/4 acre |

