| Brand | Full Boar |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 2.5 Ah x 2batteries |
| Battery Charge Time | 2hr. |
| Blade Length | 20 in. |
| Blade Material | Steel |
| Blade Speed | 2,900- 3,500 rpm |
| Cord Length | 0 cordless |
| Deck Material | Steel |
| Deck Type | Stamped |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Cycles | 0 battery powered |
| Engine Displacement | 0 cc battery powered |
| Engine Type | Electric |
| Frame Material | Steel |
| Front Wheel or Tire Size | 7 in. |
| Fuel Tank Capacity | 0 gal. |
| Handle Type | Adjustable |
| Horsepower | 0hp battery powered |
| Minimum Cutting Height | 1.4 in. |
| Cutting Width | 21 in. |
| Mower Cutting Width Range | 21 - 29 Inches |
| Mower Drive Type | No Drive |
| Engine Brand | N/A |
| Mower Features | Brushless Motor |
| Mower Horsepower Range | N/A |
| Mower Maximum Cutting Height | 3.5 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 7 |
| Mower Rear Wheel Size | 11in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number Of Handlebar Positions | 3 |
| Number of Speeds | 2 |
| Power Type | Electric, Battery |
| Product Height | 44.3 in. |
| Product Length | 65.4 in. |
| Product Weight | 59.5 lb. |
| Product Width | 27.2 in. |
| Recommended Fuel Type | N/A |
| Recommended Oil Type | Battery powered, no oil required |
| Run Time | 100 min. |
| Start Type | Push-Button Start |
| Terrain Type | Flat, Sloped |
| Torque | 3.5 Nm |
| Voltage | 80V |
| Warranty | 3 year limited |
| Wattage | 200Whx 2 batteries |
| Yard Size | 0.25-0.5 Acre |
| Color | Green |