| Brand | DR Power Equipment |
| Country of Origin | Made in USA |
| Amperage | 0 Amp |
| Battery Charge Time | 0 hr. |
| Blade Length | 30 in. |
| Blade Material | Steel |
| Cord Length | 0 ft. |
| Deck Type | Stamped |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Cycles | 603cc |
| Engine Displacement | 603cc |
| Engine Type | 2-cylinder |
| Frame Material | Steel |
| Front Wheel or Tire Size | 16 in. x 5.5 in. |
| Fuel Tank Capacity | 2 gal. |
| Handle Type | Ergonomic |
| Horsepower | 18.5 hp |
| Minimum Cutting Height | 4 in. |
| Cutting Width | 30 in. |
| Mower Cutting Width Range | 21 - 29 Inches |
| Mower Drive Type | Self Propelled |
| Engine Brand | Kawasaki |
| Mower Features | High Wheel |
| Mower Horsepower Range | 16 - 20 HP |
| Mower Maximum Cutting Height | 4 in |
| Mower Number Of Cutting Positions | 1 |
| Mower Rear Wheel Size | 16in |
| Mower Yard Size Range | Less than 1 acre |
| Number Of Blades | 1 |
| Number of Speeds | Variable speed Forward (0mph-3.2mph) & Reverse (0mph-1.9mph) |
| Power Type | Gas |
| Product Height | 42 in. |
| Product Length | 76 in. |
| Product Weight | 379 lb. |
| Product Width | 34 in. |
| Recommended Fuel Type | Gas |
| Recommended Oil Type | SAE 30W HD |
| Run Time | 0 hr. |
| Start Type | Electric |
| Terrain Type | Most terrains |
| Torque | 0 kgm |
| Voltage | 0 v |
| Warranty | 2 Year Residential |
| Wattage | 0 W |
| Yard Size | 0 ft. |
| Color | Orange |